STOP AFRIŠKI PRAŠIČJI KUGI!

Afriška prašičja kuga je bila prvič diagnosticirana v Afriki leta 1910 po britanski okupaciji Kenije in opisana leta 1921. Bolezen je endemična pri svinji bradavičarka. Črede britanskih domačih prašičev so bile idealno gojišče za virus. Leta 2007 je bolezen prišla v Rusijo prek Kavkaza, od tam v EU.

Kako se virus prenaša?

Virus se najbolje prenaša s krvjo. Vztraja tudi v telesnih tekočinah mrtvih živali in celo v okoliških tleh razmeroma dolgo časa, vendar morajo prašiči priti v neposreden stik s tlemi ali krvjo, da se okužijo.

Za obvladovanje nalezljive bolezni, kot je afriška prašičja kuga, je nujno hitro slediti novemu izbruhu. Prašičerejci nosijo veliko odgovornost. Vsak dan vidijo svoje prašiče in bodo prvi opazili domnevne simptome. V zvezi s tem je bistveno, da se hitro sprejmejo pravi nadaljnji koraki za potrditev bolezni v laboratoriju ali za izločitev.

Kako preprečiti širjenje?

Pomembni ukrepi:

  • Ni uvoza živih živali, mesa in mesnih izdelkov iz regij, kjer se pojavlja afriška prašičja kuga.
  • Prepoved hranjenja in opozarjanje na izpostavljanje prašičev in divjih prašičev »po nesreči« morda okuženim živilom (npr. sendvič s salamo, ki je bil brezskrbno odvržen na prostem ali v živalskem vrtu, ali pa divji prašič, ki ima dostop do kuhinjskih odpadkov). Prašičerejci morajo biti pozorni tudi na obiskovalce, ki prinašajo hrano na svoje kmetije.
  • Čiščenje in razkuževanje transporta živine, ki se vrača iz tujine.
  • Čiščenje in razkuževanje opreme, vozil, objektov, obutve in obleke, itd, ki se uporabljajo pri lovu na okuženih območjih ali v njihovi bližini.
  • Uporaba ponjav, vreč za prenos in trebljenje divjadi.
  • Omejite število stikov med prašičerejami (npr. medosebne stike in stike preko gnoja, tovornjakov in drugih materialov).

Ali lahko z ograjo ustavi prašičja kuga?

Dolgo je veljalo, da ograje niso uporabne, zlasti mejne, ki nikoli ne tečejo gladko. Vendar izkušnje iz Belgije in Češke kažejo nasprotno: ograjevanje izbruhov v kombinaciji s sistematičnim nadzorom lahko ustavi širjenje. To je na Češkem delovalo tako dobro, da je bila država leta 2019 po prvem nastopu APK leta 2017 znova razglašena brez APK.

Kaj pa cepljenje?

Trenutno ni odobrenega cepljenja, zlasti ne v EU. Najbolj napreden pri razvoju cepiva je Kitajska, ki jo od leta 2018 hudo prizadene živalska bolezen. Živo kitajsko cepivo je na terenu že uspešno preizkušeno. Imunizacija je dobra, virusi se ne prenašajo. Na Kitajskem pa veljajo drugačni varnostni standardi kot v EU. Cepivo, kot je proizvedeno, tukaj ne bi bilo odobreno.

Več informacij najdete: